Sarı Sıcak Bir Yolculuk

Sarı Sıcak Bir Yolculuk, geçmişin karanlığında, fotoğraflar, rüyalar ve anılar içinde, kendi gerçeğini ve kimliğini arayan bir kadının içsel yolculuğunun hikayesi... Devamı »

Kağıt Kayıklar

“Bir geldim erguvanlar, bir döndüm mimozalar kaldı mendilimde. Mendilim de yoktu ya, kitap aralarında saklardım anıları. Ayraçlar çıktı, kâğıt kıvrımlarından duraklarımızın izleri silindi sayfalardan. Kenarında... Devamı »

Şebnem Kartal Kimdir?

1969 Ankara doğumluyum. 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldum. 1995 yılında aynı üniversitede, sosyal psikoloji yüksek lisans programını tamamlayarak psikolojide uzmanlık derecesi aldım. Devamı »

 

Çocuk Bakıcısında Aranması Gereken Özellikler

primary-medium

Kreş ve bakıcı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Anne çalışıyor ise çocuğun kreşe mi yoksa bakıcıya mı verileceği, hatta hangi kreşe gönderileceği büyük bir problemdir. Çünkü aileler çocuklarının onlardan ayrı olduğu vakitleri iyi bir şekilde geçirmesini isterler.

Uzmanlar mümkünse annenin çocuğun 0-2 yaş arası, hatta 3 yaşına kadar çalışmamasının daha uygun olduğunu belirtiyorlar. Uzun yıllardır kreş yöneticiliği yapan Fatma Odabaşı, çocukların 3 yaşından itibaren bir oyun arkadaşı aramaya başladığını vurgulayarak, bu yaştan itiraben çocukların anne çalışmıyorsa bile kreşe gitmesinin çocuğun gelişimi için iyi olacağını söylüyor. Son dönemlerde dadılar ve bakıcılar için basında çıkan çocuklara şiddet uyguladıklarına dair haberler ebeveynlerin çocuklarını emanet edecekleri bakıcı konusunda tedirgin olmalarına sebep oldu.

Bu nedenle, Fatma Odabaşı çocuğu 0-3 yaş arasında olan anneler çalışmak zorunda ise çocuğa aileden birisinin bakmasının daha uygun olacağını belirtiyor. Eğer bakıcı tutulmuşsa çocuğa, anneanne veya babaanne gözetiminde bir bakıcının bakmasının daha uygun olabileceğini vurgulayan Fatma Odabaşı, ebeveynin bakıcıyı seçerken tecrübeli olmasının yanında çocuklarla olan ilişkisine de dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Çocuk bakıcısında aranması gereken özellikler

Bakıcı adayı ile yaptığınız görüşme sonunda, ‘çocukları seviyor mu?’; ‘merhametli mi?’; ‘sabırlı mı?’; ‘sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları var mı?’ kısacası ‘çocuğunuzu emanet edebileceğiniz güveni size verebiliyor mu?’ sorularını cevaplayabilmeniz gerekiyor.

Yapacağınız ilk görüşmede direkt olarak bu soruları ona yöneltmek yerine vereceğiniz örnekler üzerinden konuşturarak, cevaplarını konuşmasından siz çıkartın. Örneğin konuşma sırasında sokak çocuklarından bahsederek onlar hakkındaki düşüncelerini öğrenebilirsiniz. Bu onun hakkında size bir ipucu verebilir. Ya da merhametini ölçebileceğiniz bir örnekle onu tanımaya çalışabilirsiniz. Bakıcının tecrübeli olması önemlidir; ama en önemlisi merhametli ve hassas bir kişiliğe sahip olmasıdır.

primary-mediumBakıcınız nasıl bir insan?

Çalışıyorsunuz ve çocuğunuzu birilerine bırakmak zorundasınız. Peki çocuğunuzu bıraktığınız bakıcınızı nasıl seçiyorsunuz? Psikolog Şebnem Kartal’ın bakıcı konusundaki önerilerine kulak verin.

İyi bir bakıcının, temiz, düzenli, dürüst, aile yaşantısının düzenli, elinin çabuk olmasına, sevecen ve güleryüzlü, esnek ve hoşgörülü, katıkuralcı olmamasına dikkat edilmesi öneriliyor.

Uzman Psikolog Şebnem Kartal, çocuk bakıcısı ararken anne ve babanın birlikte karar vermeleri gerektiğini, bu kişi akraba ise çocuğunuza bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olunmasının önemli olduğunu ve çocuğun geceleri ve hafta sonları aileyle kalmasının sağlanmasının altını çiziyor. Kartal, “Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişi bir çocuk bakıcısı ise, bu kişinin çocuk bakıcılığı için gerçekten yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Çocuğunuza kendi evinizde bakılmasını isteyin. Evinizde yatılı kalarak çocuğunuza bakmasını talep etmeyin.” önerisinde bulunuyor. Kartal, iyi bir bakıcının, temiz, düzenli, dürüst, aile yaşantısının düzenli, dakik ve elinin çabuk olmasına, sevecen ve güleryüzlü, esnek ve hoşgörülü, katı kuralcı olmamasına dikkat edilmesini öneriyor ve ekliyor: “Tüm bunların yanı sıra bakıcı, yeniliğe ve değişime açık olmalı ve sabit fikirli olmamalıdır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>