Hakkımda

DSC_0374

Uzman Psikolog Şebnem Kartal

1969 Ankara doğumluyum. 1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldum. 1995 yılında aynı üniversitede, sosyal psikoloji yüksek lisans programını tamamlayarak psikolojide uzmanlık derecesi aldım.

1991 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldum. 1995 yılında, yine ODTÜ’de yüksek lisans programını tamamlayarak psikolojide uzmanlık derecesi aldım. Lisans eğitimimi “şeref”, yüksek lisans eğitimimi “yüksek şeref” derecesiyle tamamladım.

Meslek hayatıma, yüksek lisans yaptığım dönemde, TRT Susam Sokağı programında Psikolog olarak başladım, aynı dönemde, ODTÜ’de, çocuk kitaplarında kullanılan dilin incelenmesi konusunda, Gelişim Psikolojisi alanında yapılan akademik bir araştırmada görev aldım. İncirlik Hava Üssü CMF American Hospital’da ve VKV Amerikan Hastanesi’nde kapsamlı projelerde Sosyal Psikolog unvanıyla çalıştım. Sağlık Psikolojisi kapsamında, 10 psikologdan oluşan ekibimle “Türkiye Migren Taraması” projesinin yöneticiliğini yaptım.

Yüksek lisans tezimde geliştirmiş olduğum ve geçerlilik güvenilirlik çalışmalarını yaptığım “Görünüşe İlişkin Öz-değer Ölçeği” ODTÜ’de, Spor Psikolojisi doktora programında bir meslektaşım tarafından değerlendiriliyor. Ayrıca insan kaynakları firmalarınca kullanılan bir ölçeğin daha geçerlilik güvenilirlik çalışmalarını yaparak Türkçeleştirdim. 25 yıldır, kurucusu olduğum psikolojik danışmanlık merkezinde Psikoterapist ve Sosyal Psikolog olarak hizmet vermekteyim.

Çeşitli ulusal dergi ve gazetelerde çok sayıda bilimsel makalem, deneme ve öykülerim yer aldı. Üniversite ve liselerde sayısız söyleşiye katıldım. Oyun ve Masal Terapisi, Gelişim Psikolojisi, Edebiyat ve Psikanaliz, Psikanalitik Okuma, Yazı Terapisi, Nesiller Arası Aktarım, Toplumsal Travmalar, Siyaset Psikolojisi, Sanat Psikolojisi ve Örgüt Psikolojisi alanlarında, ulusal ve uluslararası konferanslarda, kongre ve sempozyumlarda bildiri sundum, seminerler verdim; sivil toplum örgütlerinin eğitim programlarında gönüllü çalışmalar yürüttüm.

Mesleğimin yanı sıra, çevirmenlik, editörlük ve metin yazarlığı da yaptım. 1994 ve 2003 yıllarında 2 ayrı sektörel çeviri kitabım yayımlandı. Profesyonel anlamda yazmaya 1996 yılında başladım. Psikoloji ve Edebiyat alanlarında, pek çok radyo ve televizyon programına konuk oldum. İlk şiirim, 16 yaşımda, ulusal bir gençlik dergisinde yayımlandı. Yine 16 yaşımda, 1986 yılının “Dünya Barış Yılı” ilan edilmesi vesilesiyle katıldığım, “Barış Mektupları” yarışmasında, üçüncülük ödülü aldım.

2015 yılında “Bu Gece İstanbul” adlı şiir kitabım çıktı. 2012 yılında basılmış olan, 5 kadın ve 5 erkeğin psikoterapi öykülerinden oluşan “Kâğıt Kayıklar” adlı öykü kitabım, bir üniversitede Psikoloji ve Edebiyat bölümlerinde ders kitabı olarak okutuldu. Yine 2012’de yayımlanan “Sarı Sıcak Bir Yolculuk” adlı eserim, dünyada, bir danışanın ağzından yazılmış ilk Psikanalitik Psikoterapi romanı olması vesilesiyle, dünyanın tüm seçkin üniversitelerinde ve kamu kütüphanelerinde bulunan “Who is Who” adlı uluslararası çalışmada yer aldı.

Ayrıca 2008’de yayımlanmış; “Turunç ile Benek”, “Bodurcuk”, “Yeşil Domates Domsi”, “Bebipen”, “Tosbidik ve Despo Dede”, “İmza Perisi” adlı altı masal kitabım ve “Geveze Karga ile Birdenbine Masallar” isimli, ailelere ve eğitmenlere yönelik hazırladığım, psikolojik bir rehber kitabım var. Masal kitaplarım, ODTÜ’de 2013 yılında yayımlanmış olan bir yüksek lisans tezinde, bir meslektaşımın çalışmasında değerlendirildi.

2015 yılında kurmuş olduğum, Şebnem Kartal Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, 2. yılını tamamlamak üzere olduğumuz “Psikolojinin Alanları” konulu eğitim programında, mezun ve öğrenci aSrkadaşlarıma gönüllü eğitimler veriyorum. Ayrıca, Psikoloji ve Sosyoloji bilimlerinin tüm topluma yararlılığı konusunda projeler üretiyorum. Türkiye’nin ilk Masal Terapisi ekibini kurarak eğitimler verdim. Aynı ekiple birlikte farklı sivil toplum kuruluşlarına projeler üreterek gönüllü hizmet vermeye devam ediyoruz.

Halen İstanbul’da psikolog olarak çalışmaya ve yazmaya devam ediyorum. Bana sebnemkartal@yahoo.com adresinden ve Şebnem Kartal Sosyal Bilimler Enstitüsü facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.